• دسته‌ها

 • صفحه ها

 • بایگانی

 • گاه شمار

  سپتامبر 2010
  د س چ پ ج ش ی
      اکتبر »
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  27282930  
 • Advertisements

فاجعه برنج های آلوده

 م.م(آینده) 

 ayandeh.3000@yahoo.com

      برنج یکی‌ از انواع پر مصرف غلات در ایران به شمار می‌‌رود . به گفته مجید پارسانیا معاون وقت وزارت بازرگانی ، مصرف سرانه برنج در ایران حدود ۴۰ کیلو گرم است و ایران چهارده مین مصرف کننده بزرگ برنج در دنیا شناخته شده است (خبرگزاری فارس-21/1/1388).

       بنا بر سخنان محمد علی‌ دلاور عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی که به آمار وزارت جهاد کشاورزی استناد کرده ، سالانه ۲۲۰۰۰۰۰ تن برنج در داخل کشور تولید می‌‌شود که تکافوی نیاز مصرف داخلی‌ را نمی‌‌کند و ۳۰۰ الی‌ ۴۰۰ هزار تن کسری باید از محل واردات تامین شود(روزنامه دنیای اقتصاد-1/6/1388).

        بر اساس آن چه گفته شد ؛ به علت آن که تولید داخلی‌ برنج جوابگوی نیاز مصرف نیست ،باید مقداری برنج برای جبران کسری وارد شود . اما مقدار و کیفیت برنج وارداتی‌ چقدر و چگونه بوده است؟   بنا به گفته محمد علی‌ دلاور ، نماینده حوزهٔ درگز در مجلس شورای اسلامی که عضو کمیسیون کشاورزی مجلس نیز هست ، بر اساس آمار گمرک مقدار ۱۳۸۳۰۰۰ تن برنج سفید به صورت رسمی‌ وارد کشور شده و علاوه بر آن از مبادی غیر قانونی نیز واردات برنج سفید صورت گرفته است (دنیای اقتصاد – 1/6/1388).

       همان طور که بیان شد نیاز کشور به واردات برنج در حدود ۳۰۰ الی‌ ۴۰۰ هزار تن می‌‌باشد . حتی اگر رقم حداکثر یعنی‌ ۴۰۰ هزار تن را نیز ملاک عمل قرار دهیم ، می‌‌بینیم که بیش از ۳ برابر این رقم ، برنج وارد کشور شده است . آقای علیزاده شایق رئیس انجمن برنج ایران نیز در نامه سرگشاده‌ای به رسانه‌ها و مسولان ، از وضعیت اسف بار تولید و تجارت برنج سخن گفت و خواستار تجدید نظر در واردات آن شد ، وی اشاره کرد که طی‌۳ سال گذشته ( یعنی‌ سالهای ۱۳۸۵، ۱۳۸۶، ۱۳۸۷) و نیمه نخست سال ۱۳۸۸ ، ۴ میلیون تن برنج رسما وارد کشور شده که با احتساب ۹ میلیون تن برنج تولید داخل ، بیش از ۱۳ میلیون تن برنج در سال های اخیر وارد بازار مصرف شده و یا در انبارها ذخیره شده است (روزنامه دنیای اقتصاد – 12/6/1388).

      در حالی‌ که تولید برنج از گذشته‌های دور در کشور ما رایج بوده و برخی‌ ارقام مشهور و خوش پخت و خوش خوراک در سطح نسبتا وسیعی در شالیزارها کشت می‌‌شوند ، عدم حمایت از تولید داخلی‌ و گشودن درهای بازار مصرف به روی انواع برنج‌های خارجی‌ ، باعث می‌‌گردد که بر اساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ، فقط در ۵ ماه نخست سال ۱۳۸۸ ، مقدار ۶۵۳ هزار و ۴۱۰ برنج به ارزش ۵۴۱ میلیون دلار وارد کشور شود که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۴ درصد رشد داشته است. در همین مدت مقدار ۶\۴۲۸ تن برنج به ارزش ۴۱۲ هزار و ۷۷۵ دلار صادر شده است . یعنی‌ واردات برنج چه از نظر حجمی و چه از نظر ارزش ریالی ، بیش از ۱۰۰۰ برابر صادرات آن بوده است (روزنامه دنیای اقتصاد- 23/6/1388). این پرسش مطرح است که چرا باید روال کار به این صورت باشد؟ این جریان را چه کسانی‌ ساخته و رهبری و اداره می‌‌کنند ؟ 

      آقای علیزاده شایق رئیس انجمن برنج ایران در همان نامه سر گشاده به رسانه‌ها نوشته که برنج های خارجی‌ با قیمت هر کیلو گرم ۵۰۰ تومان وارد می‌‌شوند و در بازار داخلی‌ با قیمت هر کیلو گرم ۲۰۰۰ تومان به فروش می‌‌رسند ( البته ایشان میانگین قیمت‌ها را ذکر کرده است). وی خاطر نشان کرده که برای واردات ۴ میلیون تن برنج در ۵/۳ سال گذشته ، حداقل ۷۵۰ میلیون دلار عرض از کشور خارج شده است .

     حال اگر ۳۰۰ درصد سود خالص این واردات را نسبت به هزینه خرید آن ( ۷۵۰ میلیون دلار ) در نظر بگیریم ، متوجه می‌‌شویم که چه سود عظیمی‌ در این واردات نهفته است .سودی که آن چنان به مذاق وارد کنندگان و حامیان آنها در ارکان حکومتی خوش آمده که در جهت حفظ و افزایش آن دست به هر اقدامی می‌‌زنند .آیا کسی‌ می‌‌داند برنج‌های آلوده با چه بهائی خریداری و وارد شده است؟

    از چند ماه پیشتر در سطح جامعه حرفهای زیادی – که بی‌ پایه هم نبود – در باب آلودگی برخی‌ انواع برنج‌های وارداتی‌ به مواد سمی به گوش می‌‌خورد . اما مسئولین مطابق رویه همیشگی‌ تا زمانی‌ که فشار سنگین افکار عمومی را بر گرده حس نکردند ، هیچ واکنشی نشان ندادند . تا سرانجام اداره کلّ استاندارد و تحقیقات صنعتی تهران اعلام نمود که ۱۳ نوع برنج وارداتی‌ به نام های «آریا» ، «خاطره»  ، «۱۸۱» ، «مینو یک» ، «پاندا»، «محسن» ، «مها کلاسیک» ، «آفرین»  ، «مژده»،»کریستال» ،»جادوگر» ،»کمال ملکی‌» و «طوبی‌ ملکی‌»  با استاندارد های بین‌المللی و داخلی‌ مغایرت داشته و شهروندان باید از مصرف آنها خود داری کنند.

     اعلام آلودگی  برخی‌ انواع برنج‌های وارداتی‌ از سوی یک موسسه مرجع اگر چه به خودی خود قدم مثبتی ارزیابی می‌‌شد اما اعلام همین مقدار هم واکنش‌های متفاوتی را در بین مسولان به وجود آورد  : محمد رضا نادری معاون امور گمرکی ایران اعلام کرد .» حتی یک کیلو گرم برنج بدون گواهی موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ، وزارت بهداشت و سازمان حفظ نباتات از گمرک ترخیص نشده است » ( روزنامه مردم سالاری- 31/6/1388) . سپس رئیس موسسه تحقیقات برنج ایران گفت: » هر چند اعلام  برخی‌ خصوصیات برنج‌های وارداتی‌ منجر به پیگیری‌های دیگر و اثبات وجود برخی‌ فلزات سنگین از جمله آرسنیک و سرب شد ، اما محققان این موسسه همچنان در تلاش برای دست یافتن سایر ترکیبات این برنج‌ها هستند . وی همچنین گفت برای نخستین بار  محققان موسسه تحقیقات برنج کشور به ویسکوز نشدن یا له نشدن برنج وارداتی‌ در دمای بالا مشکوک شدند و بررسی‌ها نشان داد که  ۱۳ نوع برنج وارداتی‌ حاوی برخی‌ فلزات سنگین از جمله آرسنیک و سرب تشخیص داده شد که مسولان ادعا کردند این برنج‌ها به صورت قاچاق وارد کشور شده است (سایت وزارت جهاد کشاورزی-2/7/1388)  .

    از سویی » بهار واج» رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی پنجاب هند نیز در واکنش به محدودیت  واردات برنج ایران به دلیل آلودگی آن به سام آرسنیک اذعان کرد که مناطق زیادی از اراضی‌ پنجاب ، مرکز اصلی‌ آرسنیک ، کادمیم و سایر فلزات است و اگر در این مناطق کشت و زرع صورت گیرد ، بی‌ شک محصولات تولیدی شامل این ترکیبات سمی خواهد بود  (سایت تابناک ) .اما در حالی‌ که دستگاه‌های اجرائی ذیربط عمدتاً در حال انداختن توپ به زمین یکدیگر و یا انکار واقعیت بودند ، در مجلس شورای اسلامی کسانی‌ که می‌‌بایست از منافع مردم دفاع کنند ،هیچ واکنش خاصی نسبت به این موضوع نشان ندادند به طوری که شهباز حسن زده عضو کمیسیون اقتصادی مجلس هر گونه اظهار نظر در رابطه با واردات برنج غیر استاندارد به کشور را منوط به نظر وزارت بهداشت دانسته و تصریح می‌کند که هنوز اظهار نظر از سوی وزارت بهداشت در رابطه با غیر استاندارد بودن برنج‌های وارداتی‌ صورت نگرفته و  کمیسیون اقتصادی پس از  بررسی توسط این وزارتخانه و تائید موضوع با مسولان و وارد کنندگان و افرادی که در واردات نقش داشته اند برخورد می‌کند(سایت برنا نیوز- 31/6/1388) .

   اما در حالی‌ که  مجلس منفعل اقدام خود را موکول به نتیجه بر رسی‌ وزارت بهداشت و تائید موضوع توسط آنان کرده   و در حالی‌ که منابع داخلی‌ و خارجی‌ بر آلودگی برنج‌های وارداتی‌ صحه گذشته بودند، وزیر بهداشت حکومت جمهوری اسلامی قبل از نهایی شدن آزمایش‌ها در وزارت بهداشت اعلام کرد تمامی‌ برنج‌های مارک دار وارداتی‌ موجود در بازار سالم و بهداشتی اند و هیچ مشکلی‌ ندارد(روزنامه خراسان – 2/7/1388۸) . یعنی‌ ایشان به طور کلی‌ منکر مدارک موجود و مستندات ارایه شده گردید .

    این در حالی‌ است که وزارت بهداشت خود از نهادهای مسئول به شمار می‌‌رود و وظیفه تامین و سلامتی‌ مردم به عهده این دستگاه می‌‌باشد که متاسفانه نه تنها در جای خود از ورود برنج‌های آلوده جلوگیری نکرده ، بلکه اینک که رسوایی موضوع هم بالا گرفته ،بالاترین مقام وزارتخانه با بیشرمی آلودگی برنج‌های وارداتی‌ را انکار می‌‌کند . البته این رفتار خیلی‌ هم عجیب نیست ، چه اینان نمایندگان مردم نیستند که مصلحت آنان را مورد توجه قرار دهند ، بلکه عوامل نهادها و جریانهای قدرت در حکومت هستند که بایستی منافع اربابان خود را تامین کنند .به تدریج تکذیب و انکار گسترش یافت و از جمله رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی که اعضای آن در زمره عمده ترین وارد کنندگان برنج هستند گفت :  تا کنون هیچ موردی مبنی بر آلوده بودن برنج‌های وارداتی‌ از مبادی رسمی‌ از سوی مراجع ذیربط اعلام نشده است . (خبرگزاری جمهوری اسلامی -1/7/1388) 

    چند روز پس از آن ، سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی کشور که پیشتر پذیرفته بود ۱۳ نوع برنج وارداتی‌ غیر استاندارد و غیر قابل مصرف هستند و شهروندان باید از مصرف آنها خودداری کنند ، اطلاعیه‌ای  به شرح زیر روی سایت خود قرار داد :» انواع برنج‌های وارداتی‌ از لحاظ استاندارد اجباری تحت کنترل و نظارت بوده و جای هیچ نگرانی برای مصرف کنندگان نیست » (سایت سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران-5/7/1388).

   اما برنج‌های آلوده وارداتی‌ به فراوانی‌ در بازار مصرف وجود دارد . برای جمعی آوری این برنج‌ها و چاره اندیشی‌ جهت جلوگیری از ورود مجدد آنها در آینده چه باید کرد ؟  افراد و  دستگاه‌های مقصر که باید پاسخگو باشند کدامند ؟ چرا به طور دقیق به مردم معرفی‌ نمی‌‌شوند؟ دستگاه قضایی‌ که ابزار دست ظالمین و جنایتکاران است ،در این باره چه اقدامی انجام داده است؟ به نظر می‌‌رسد که دستوراتی از بالا برای خارج کردن نظام از زیر ضربه رسیده است . چرا که مجلس هم در این مورد فقط زمان را کش می‌‌دهد و نشان می‌دهد که جان و سلامتی‌ مردم ایران کوچکترین اهمیتی برایش ندارد . زیرا در روز ۶ مهر ماه اعلام می‌کند که در باره جمی‌ آوری برنج‌های آلوده از بازار ، هفته آینده تصمیم می‌‌گیرد( روزنامه خراسان- 7/7/1388) .

    در مورد آن چه با مصرف برنج‌های آلوده بر سر مردم می‌‌آید ، اظهارات یک کارشناس تغذیه را با هم می‌‌خوانیم : » برنج های آلوده به فلزات سنگین وضعیت گردش خون انسان را با اختلالات شدیدی مواجه می‌ کند  . مضرات مصرف آرسنیک نیز بر کسی‌ پوشیده نیست و مسمومیت‌های شدید و در نهایت مرگ برای استفاده کنندگان از برنج‌های آلوده به آرسنیک حتمی است » (سایت سلامت نیوز – 4/7/1388). مشخص نیست چه تعداد از مردم بیگناه با مصرف برنج‌های آلوده مسموم شده و یا در گذشته اند .

   و متاسفانه در کشاکش این بحران مشتی فرصت تالاب و سودجو در داخل اقدام به افزایش قیمت برنج‌های تولید داخل همچون برنج هاشمی‌ و صدری نمودند(روزنامه آسیا-6/7/1388). که نتیجهٔ آن بروز مشکل دیگری برای مردم مظلوم کشور می‌‌باشد . تردیدی نیست که همچون بسیاری از  رخ دادها در حکومت ظلم و فساد ، این بار هم در انتها حد اکثر یک یا چند کارمند دون پایه به عنوان مسبب یا مسببین این رسوایی شناخته می‌‌شوند. جیب‌های مشتی دزد و جنایتکار انباشته تر از قبل می‌‌شود و بازنده بزرگ مردم شریف و بیگناهی هستند که جان و سلامتی‌ خود را باخته اند.  

مهر1388

http://www.tabarestan.info/neveshteh/6M-M_FajeeyeBerenj.pdf               

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: