• دسته‌ها

 • صفحه ها

 • بایگانی

 • گاه شمار

  سپتامبر 2012
  د س چ پ ج ش ی
  « اوت   اکتبر »
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930
 • Advertisements

بازداشت اعضای کمپ سرند: ممانعت از برملا شدن دروغ‌های دولت در مورد زلزله

اعضای کمپ سرند

اعضای کمپ سرند

بازداشت اعضای کمپ سرند: ممانعت از برملا شدن دروغ‌های دولت در مورد زلزله

نوشته: ارشاد علیجانی

خانم مرضیه آرمین- سخنگوی جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی، از ادامه بی خبری از وضعیت بازداشت شدگان «کمپ سرند» و همینطور اعتصاب غذای برخی از این امدادگران اظهار نگرانی کرد؛ امدادگرانی که طی بیانیه‌ای که منتشر کرده‌اند با تأکید بر این موضوع که تنها قصد امدادرسانی داشته‌اند از رییس قوه قضاییه خواسته‌اند تا به روند امداد به بازماندگان زلزله آذربایجان یاری برساند.

 زلزله آمده است، تلویزیون و تمامی رسانه‌های دولتی توجهی به این موضوع نمی کنند، میزان کشته شدگان طبق اخبار رسانه‌های مستقل لحظه به لحظه افزایش پیدا میکند، عالی‌ترین مقام اجرایی کشور نه تنها تسلیتی نگفته است بلکه بجای سرکشی به این مناطق زلزله زده، ترجیح میدهد برای یک اجلاس راهی کشور عربستان شود. دولت اعلام میکند نیازی به کمک های خارجی ندارد.

در این وضعیت بسیاری از مردم ایران، با هر سن و مذهب و قومیت و طرز فکر سیاسی، ترجیح میدهند خود آستین بالا بزنند و راهی منطقه شوند تا به کمک زلزله زدگان بشتابند.

میزان کمک‌های مردمی به حدی میرسد که خسرو منصوریان مسئول ان‌ جی‌ او «احیا» که بیش از 70 سال تجربه امداد تخصصی در زمینه کمک به زلزله زدگان دارد، میزان کمک‌های مردمی را بی‌نظیر توصیف میکند.

گفتگو با مرضیه آرمین-به وسیله ارشاد علیجانی  – 28/08/2012
 دولت از ابتدای وقوع زلزله، اقدام به بی اهمیت جلوه دادن این فاحعه کرد.ادامه حضور این افراد باعث برملا شدن دروغ های دولت میشود که با بازداشت و وارد کردن اتهامات بی اساس، تلاش میکند فعالیت این دوستان را وارونه جلوه بدهد.

فاجعه زلزله غم‌انگیز است، اما گویی روند کمک به مردم آذربایجان دارد درست پیش می‌رود، که به ناگهان نیروهای سپاه و دیگر نیروهای انتظامی و نظامی وارد منطقه می‌شوند و کنترل منطقه را به دست می‌گیرند.

خبر می‌رسد برخی کمک‌های کمپانی خارجی مستقیم با اسکورت سپاه وارد انبارهای این ارگان نظامی می‌شود و به ناگهان خبری همه را شوکه میکند، نیروهای نظامی-اطلاعاتی با حمله به کمپ امدادرسانی «سرند» آنجا را محاصره می‌کنند و تمامی افرادی که آنجا حاضر بوده اند را دستگیر می‌کنند.
چند روز از بازداشت جمع کثیری از این امدادگران میگذرد و حالا خبری از این دستگیرشدگان در دست نیست و این باعث نگرانی شده است، بازداشت شدگانی که برخی از آنها نام‌آشنا نیز هستند، افرادی مانند نوید خانجانی و حسین رونقی.

خانم مرضیه آرمین سخنگوی جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی که در جریان جزییات بازداشت و وضعیت فعلی بازداشت شدگان قرار دارد در گفتگو با بخش فارسی رادیو بین المللی فرانسه میگوید:

این افراد طی سه روز اخیر هیچ تماسی نداشته‌اند و ما اطلاع دقیقی از محل نگهداری و وضعیت فعلی این افراد نداریم. تنها خبر این است که این امدادگران از قرنطینه زندان تبریز به مکان نامعلومی منتقل شده اند و همچنین امدادگرانی از جمله حسین رونقی، نوید خانجانی، حمید خلوصی، هومن طاهری، شایان وحدتی و فرید روحانی دست به اعتصاب غذا زده بودند و احتمالا اکنون نیز در اعتصاب غذا هستند و این وضعیت بسیار نگران کننده است.

با اینکه رییس دادگستری آذربایجان شرقی، اتهام این افراد را پخش نان کپک‌زده و کنسرو تاریخ مصرف گذشته در میان زلزله زدگان اعلام کرده است! اما خانم مرضیه آرمین در توضیح پشت پرده بازداشت این افراد که با خشونت‌هایی نیز همراه بوده است به رادیو بین‌المللی فرانسه میگوید:

دولت از ابتدای وقوع زلزله، اقدام به بی اهمیت جلوه دادن این فاجعه کرد. کمک‌های بین‌المللی را برای نشان دادن خود کفایی قبول نکرد و سپس اعلام کرد عملیات نجات پایان یافته است و از سوی دیگر اخباری منتشر میشود مبنی بر اهمال دولت برای اختصاص بودجه برای مستحکم سازی آن منطقه پیش از وقوع زلزله و بعد هم فیلم‌هایی منتشر میشود که دولت به مناطق زلزله زده توجه نکرده، با این وجود با گذشت دو هفته، کمپ سرند به شدت فعال است، ادامه حضور این افراد باعث برملا شدن دروغ‌های دولت میشود که با بازداشت و وارد کردن اتهامات بی اساس، تلاش میکند فعالیت این دوستان را وارونه جلوه بدهد.

اما به نظر میرسد، هرگونه فعالیتی حتی کاملا غیرسیاسی که بر اساس شبکه‌های انسانی شکل گرفته باشد به مذاق جمهوری اسلامی چندان خوش نمی آید. در همین راستا میتوان برخورد امنیتی جمهوری اسلامی با فعالان محیط زیست در منطقه آذربایجان اشاره کرد که امروز قوه قضاییه حکم زندان دو تن دیگر از فعالان در این زمینه را اعلام کرد تا به خیل بسیاری دیگر از زندان رفته‌ها به خاطر اعتراض به خشک شدن تدریجی دریاچه ارومیه بپیوندند.

مثال‌ها در برخورد امنیتی با فعالیت های کاملا غیرسیاسی و غیر امنیتی نه محدود به به سال‌های اخیر است و نه محدود به به مسایلی چون امدادرسانی به زلزله زدگان و یا اعتراض به خشک شدن دریاچه ارومیه.

طی سال های اخیر شاهد بسته شدن در «ان‌ جی‌ او‌»های مختلفی از جمله «جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان» بودیم و یا ممانعت از ادامه فعالیت ان‌ جی‌ اوی «احیا» که سال‌ها پس از وقوع زلزله بم در این شهر به یاری بازماندگان این فاجعه می‌پرداخت و به ناگهان با ممانعت مقامات مواجه شد و یا بازداشت فعالان حقوق کودکان که آنها نیز در بم همچنان مشغول کمک رسانی به کودکان بازمانده از زلزله بودند و نهایتا به مجموعا 13 سال زندان محکوم شدند.

حتی حرکت نمادین برخی از جوانان در شستن شیشه خودروها در خیابان به همراه کودکان کار و خیابان که سال گذشته رخ داد نیز با تحلیل های امنیتی جناح راست و نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی مواجه شد در برخی از رسانه‌های جناح راست جمهوری اسلامی ایران در این زمینه با انتقاد به عدم دخالت پلیس در این زمینه نوشته شده بود: «برخی کارشناسان معتقدند اینگونه ساماندهی حرکت‌های اجتماعی آزمونی برای سنجش توان فراخوانی برای فعالیت‌های سیاسی است. اما آنچه بیش از هر چیز خودنمایی می‌کند ادامه سکوت نزدیکان احمدی‌نژاد به اینگونه حرکت‌هاست. این گروه علاوه بر سکوت در برابر جریانات پس از انتخابات سال 88 و بسیاری از مواضع مبهم فرهنگی، در تحولات یک ماه اخیر از جمله جریان پارک آب و آتش و… نیز سکوت اختیار کردند. »

28 اوت 2012

***********

منبع: سایت رادیو بین المللی فرانسه

http://www.persian.rfi.fr/%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA-%D8%A7%D8%B9%D8%B6%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D9%85%D9%BE-%D8%B3%D8%B1%D9%86%D8%AF%D8%8C%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%B9%D8%AA-%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%D8%B1%D9%85%D9%84%D8%A7-%D8%B4%D8%AF%D9%86-%D8%AF%D8%B1%D9%88%D8%BA-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA-%D8%AF%D8%B1%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D8%B2%D9%84%D8%B2%D9%84%D9%87-%D8%A2%D8%B0%D8%B1%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D9%86-20120828/%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: