• دسته‌ها

  • صفحه ها

  • بایگانی

  • گاه شمار

  • Advertisements

روحانی هم به آمارسازی در اقتصاد روی آورده

Ruhani-Khamenei

روحانی هم به آمارسازی در اقتصاد روی آورده

نوشتۀ ناصر اعتمادی

حسن روحانی نیز به روش رؤسای پیشین جمهوری اسلامی ایران به ویژه محمود احمدی نژاد یعنی آمارسازی در خصوص مهمترین شاخص های اقتصادی روی آورده است. اما، بر هیچکس از جمله خود حسن روحانی پوشیده نیست که اتخاذ این رویه به معنای پاک کردن صورت مسئله است و نه حل مسئله ای که با هستی و معاش و بهداشت روزمرۀ ده ها میلیون ایرانی گره خورده است.

در ملاقات امروز هیئت دولت یازدهم با رهبر جمهوری اسلامی، آیت الله خامنه ای، حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، بار دیگر گفت که او موفق شده در یک سال گذشته با کاستن چشمگیر از نرخ تورم و نرخ منفی رشد اقتصادی زمینه های ازسرگیری رونق و یا خروج «غیرتورمی از رکود اقتصادی» را فراهم سازد.

اندکی پیش از این سخنان، معاون اجرایی رییس جمهوری، محمد شریعتمداری، و بانک مرکزی ایران اظهارات رییس جمهوری را مجدداً مورد تردید قرار دادند.

محمد شریعتمداری، در جلسۀ شورای برنامه ریزی و توسعۀ استان خراسان رضوی، اعتراف کرد که هم اکنون 75 هزار طرح نیمه تمام عمرانی در کشور وجود دارد که اتمام شان نیازمند 4 میلیون و 170 هزار میلیارد ریال اعتبار و حدود 24 سال فرصت است.

پیش از این محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت یازدهم و معاون برنامه ریزی رییس جمهوری گفته بود که حدود سه هزار طرح نیمه تمام عمرانی به ارث مانده از دولت محمود احمدی نژاد در کشور وجود دارد و به همین دلیل در بودجۀ سال جاری کشور اعتباری برای طرح های جدید عمرانی در نظر گرفته نشده و دولت تنها قصد دارد منابع مالی دهها طرح عمرانی نیمه تمام را که دست کم 80 درصد پیشرفت فیزیکی داشته اند تأمین کند.

اگر چه وجود سه هزار طرح نیمه تمام عمرانی فی نفسه باعث نگرانی برخی محافل سیاسی و اقتصادی دولت بود، اما اعتراف محمد شریعتمداری مبنی بر وجود 75 هزار طرح نیمه تمام عمرانی در کشور هم از عمق فاجعه بار رکود اقتصادی ایران پرده برمی دارد و هم از دامنۀ فساد در ارکان اجرایی، مالی و اقتصادی حکومت.

به این معنا که شمار بینهایتی از پیمانکاران که هرگز نامی از آنها در هیچ کجا شنیده نمی شود، منابع ارزی متنابهی را جهت اجرای طرح های اقتصادی دریافت کرده اند بی آنکه این طرح ها یا وجود خارجی داشته یا در خوش بینانه ترین حالت به مرحلۀ اجرا درآمده باشند.

از شناخته شده ترین موارد این قبیل طرح ها توسعۀ سه مرحله از میدان گازی پارس جنوبی در سه سال آخر حکومت محمود احمدی نژاد است که بابت آن قرارگاه خاتم الانبیاء 39 میلیارد دلار از منابع مالی کشور دریافت کرد بی آنکه در پایان مهلت قرارداد کمترین پیشرفت فیزیکی در انجام طرح صورت گرفته باشد.

در این حال، داده های دیگری که ادعای حسن روحانی را در خصوص کاهش همزمان نرخ تورم و نرخ منفی رشد اقتصادی زیر سئوال می برد، جدیدترین آمار بانک مرکزی در مورد افزایش بی سابقۀ چک های برگشتی است. بر اساس این آمار در سه ماهۀ نخست سال جاری از مجموع 1 میلیون و 110 هزار چک مبادله شده به ارزش 278 هزار میلیارد تومان، تعداد چک های برگشت خورده نسبت به مدت مشابه سال قبل 18 درصد افزایش یافته که خود گویای این واقعیت است که رکود اقتصادی همچنان با شتاب ادامه دارد و دورنمای روشنی برای خروج از آن در میان مدت قابل رؤیت نیست.

از جمله شاخص های خروج از رکود، بودجۀ سالانۀ دولت است که نقش تعیین کننده ای در سیاست های مالی دارد. به این معنا که برای مقابله با رکود معمولاً دولت ها هزینۀ اجرای طرح های عمرانی را افزایش می دهند تا از طریق آن منابع مالی به اقتصاد کشور تزریق و با ایجاد کار از توسعۀ رکود جلوگیری شود.

در حال حاضردولت حسن روحانی به دلیل کاهش شدید درآمدهای نفتی خلاف این سیاست را دنبال می کند. افزون بر این، بیشتر وظایف اقتصادی کشور توسط شرکت های دولتی غالباً زیان ده و فاقد بهره وری و توانایی رقابت صورت می پذیرد که بودجه شان از محل درآمدهای دولت و عمدتاً درآمدهای نفتی تأمین می شود. بی دلیل نیست که بودجۀ شرکت های دولتی در ایران به تنهایی سه برابر بودجۀ عمومی دولت است و در این بین بخش مهمی از درآمدهای نفتی دولت به مصرف جاری، یعنی پرداخت دستمزد حقوق بگیران می رسد که پیوستۀ نگران تأمین معاش خود و خانواده هایشان هستند.
در اظهاراتی جداگانه، کوروش پرند، معاون وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی، به تازگی از زاویه ای دیگر بر تداوم شتاب آلود رکود در اقتصاد ایران صحه گذاشت. او در کنفرانسی خبری اعتراف کرد که هم اکنون در ازای 1 شاغل حدود 4 غیرشاغل در کشور وجود دارد و یکی از بزرگترین مشکلات اقتصادی دولت در حال حاضر نیز بیکاری بیش از 5 میلیون فارغ التحصیل دانشگاهی است که بسیاری شان برای به تأخیر انداختن ورودشان به بازار کار یا در حقیقت به عرصۀ بیکاری به تحصیلات ارشد یا دکترا روی آورده اند. کوروش پرند یکی از مهمترین موانع اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاه های کشور را فقدان مهارت حرفه ای ذکر کرد و افزود که هم اکنون در ازای 4.5 نفر دانشجو تنها یک دانشجوی مهارت آموز وجود دارد و خلاصه اینکه از مجموع 75 میلیون نفر جمعیت کل کشور 40 میلیون نفر غیرفعال یا در حقیقت غیرشاغل هستند.

مجموعۀ این داده ها همچنان حکایت می کنند که دست حسن روحانی برای خارج کردن اقتصاد ایران از رکود خالی است و به همین دلیل او نیز به روش رؤسای پیشین جمهوری اسلامی ایران به ویژه محمود احمدی نژاد یعنی آمارسازی در خصوص مهمترین شاخص های اقتصادی روی آورده است. اما، بر هیچکس از جمله خود حسن روحانی پوشیده نیست که اتخاذ این رویه به معنای پاک کردن صورت مسئله است و نه حل مسئله ای که با هستی و معاش و بهداشت روزمرۀ ده ها میلیون ایرانی گره خورده است.

گزارش را گوش کنید:

چهارشنبه 27 اوت 2014

******************

منبع: وبسایت رادیو بین المللی فرانسه

http://www.persian.rfi.fr/%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF/20140827-%D8%B1%D9%88%D8%AD%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%87%D9%85-%D8%A8%D9%87-%D8%A2%D9%85%D8%A7%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF-%D8%B1%D9%88%DB%8C-%D8%A2%D9%88%D8%B1%D8%AF%D9%87

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: