گاه‌شمار: فعالیت‌های سیاسی و رهبری انقلابی باب آواکیان، در طول دهه‌های ۱۹۶۰-۱۹۷۰و تاکنون

Bob Avakian

مقدمه شورش:

آشنایی با چشم انداز، راهکار و رهبری برای مرحله نوینی از انقلاب کمونیستی

باب آواکیان در خانواده‌ای که به طبقه متوسط تعلق داشت در دهه ۵۰ میلادی بزرگ شد. پدر او اسپورجیون و مادرش روت نام داشت. پدربزرگ و مادربزرگ باب از ارامنه‌ی ارمنستان بوده و قبل از شروع نسل‌کشی میلیون‌ها نفر از ارامنه توسط دولت عثمانی ترکیه در جنگ جهانی اول که طی آن شمار زیادی از هر دو خانواده پدر و مادربزرگ باب آواکیان نیز قتل‌عام شدند، به امریکا مهاجرت نمودند. بعد از مهاجرتِ پدر و مادربزرگش به امریکا، آن‌ها در شهر فرزنو کالیفرنیا با یکدیگر آشنا و ازدواج نمودند، به کار کشاورزی در مزرعه کوچکی پرداختند که در ادامه سه فرزند پسر ازجمله پدر باب آواکیان(اسپورجیون) در امریکا و در شهر فرزنو را به دنیا آوردند. عموی بزرگ‌تر باب «بیچر» نام داشت که به مدت یک سال به دانشگاه استنفورد رفت اما به خاطر وضعیت مالی خانواده از ادامه تحصیل منصرف شد؛ او بعدها به شهر فرزنو بازگشت و به‌عنوان مکانیک اتومبیل تعمیرگاهی بازنمود. عموی جوان‌تر باب آواکیان «هربی» هیچ‌گاه به دانشگاه نرفت، زیرا خانواده‌ی پدربزرگ باب نیز تحت تأثیر دوران رکود و بحران شدید اقتصادی سال‌های ۱۹۳۰ بودند؛ تا آنجا که مجبور شدند برای تأمین مخارج خانواده در کنار کار کشاورزی به پاک کردن شیشه‌های مغازه‌ و فروشگاه ها بپردازند.

روت مادر باب آواکیان، اهل برکلی کالیفرنیا بود. اسپورجیون بعدها به دانشگاه رفت و به‌عنوان وکیل فارغ‌التحصیل شد. بااین‌وجود اما به خاطر آنکه از خانواده ارمنی زاده شده بود و از مهاجرین سفیدپوست اروپایی نبود همواره مورد تبعیض نژادی شدید سفیدپوستان آمریکا، قرار می‌گرفت.

باب آواکیان بعدها به دبیرستانی که از اقلیت‌های ملی(سیاه‌پوستان و لاتین تباران آمریکایی) مختلف تشکیل‌شده بود رفت، که این امر نقش مهمی در آشنایی او با نژادپرستی سفیدپوستان علیه اقلیت‌های ملی و مرزبندی علیه آن‌ها در وی ایفا نمود.

آواکیان در اوایل جوانی(وقتی‌که ۱۸ ساله بود) به مدت چند سال به علت بیماری جدی کلیه در بیمارستان با مرگ دست‌وپنجه نرم کرد. پس از به دست آوردن سلامتی‌اش به‌عنوان دانشجو در دهه ۶۰ استوارانه بر روی هر دو پا درگیر تحولات جنبش مبارزاتی در برکلی شد. با شروع جنبش آزادی بیان در برکلی با برخی از چهره‌های کلیدی جنبش سال‌های ۱۹۶۰ به‌ویژه رهبران حزب پلنگ سیاه به‌عنوان پیشروترین نیروی انقلابی آن دوران از نزدیک همکاری و مبارزه نمود که درنهایت نه‌تنها از او یک فعال سیاسی فداکار ساخت، بلکه همچنین او را به یکی از تئوریسین‌های پیشرو آن جنبش مبدل نمود.

باب آواکیان در همان ابتدای جوانی تصمیم گرفت که زندگی خود را با ایجاد یک حزب کمونیست انقلابی نوین در ایالات‌متحده، وقف انقلاب کمونیستی نماید.

در سال‌های دهه ۶۰ که تنی چند از رهبران انقلابی آن حزب توسط اف.بی.ای و سازمان سیا به قتل رسیدند، و یا بسیاری از افراد درگیر مبارزات آن دهه از ادامه مبارزه آن‌چنان دلسرد و ناامید شدند که به‌طورکلی از مبارزه برای همیشه دست شستند، اما باب آواکیان به‌طور خستگی‌ناپذیری برای پیدا کردن راهکار پیشروی انقلاب کمونیستی با آموختن و درس گیری‌های مهم و سازمان دادن تشکیلاتی پایدار باهدف ارتقاء محتوای سیاسی بالاتر درحالی‌که با مبارزات در سراسر جهان متحد گشته و می‌تواند به مبارزه ادامه دهد، تلاش نموده است.

او همچنین تلاش خستگی‌ناپذیری را برای بسط و توسعه تئوری و استراتژی انقلاب نموده است. او نقش مهمی در تأسیس حزب کمونیست انقلابی امریکا در سال ۱۹۷۵ بازی کرد و از آن به بعد او درنبرد برای حفظ حزب بر مسیر جاده سرخ انقلاب کمونیستی با جهت‌گیری انقلابی قوی، مبارزه نموده است. او عمیقاً تجربه انقلابات کمونیستی قرن بیستم را به‌مثابه یک موج جهانی(ازجمله تجربیات دو جامعه سوسیالیستی در شوروی و چین)، کاستی‌ها و همچنین دستاوردهای آن را و نیز بسیاری از زمینه‌های مختلف تلاش بشری در طول تاریخ و در سرتاسر جهان را موردمطالعه قرار داده است. او علم و متد انقلاب را آن‌چنان به یک سطح کاملاً نوین ارتقاء داده است که نه‌تنها بتوانیم به مبارزه ادامه دهیم بلکه، واقعاً مبارزه را برای دستیابی به پیروزی به‌پیش بریم. باب آواکیان تئوری علمی و جهت‌گیری استراتژیک برای اینکه واقعاً چه نوعی از انقلاب که موردنیاز ما کمونیست‌ها هست را ایجاد نموده است.

بدون اینکه خواسته باشیم در مورد نقش او اغراق و غلو نمائیم استوارانه معتقدیم که او نه‌تنها رهبری حزب کمونیست انقلابی امریکا را به‌عنوان یک نیروی پیشرفته انقلاب کمونیستی در دل هیولای نظام سرمایه داری-امپریالیستی ایالات‌متحده ایجاد نموده است، نه‌تنها به‌عنوان یک قهرمان و منبع الهام‌بخش بزرگ برای مردم زحمتکش امریکا هست بلکه، همچنین الهام‌بخش بسیاری از کمونیست‌ها و مردم ستمدیده و استثمارشونده در سراسر جهان است، و معتقدیم نقش پیشتاز او در جنبش کمونیستی جهانی نه‌تنها امکان پیروزی انقلاب در امریکا بلکه همچنین برای پیشروی و امکان پیروزی انقلاب کمونیستی در جای‌جای جهان را می‌تواند فراهم نماید.

در طول این گاه‌شمار خواننده با نقشی که باب آواکیان به‌عنوان یک رهبری کمونیست-مائوئیست در تشکیلات کمونیستی در مبارزه سیاسی-ایدئولوژیک درون‌سازمانی و بعدها درون‌حزبی ایفا کرده برخورد خواهد نمود.

پلمیک(مبارزه تئوریک-ایدئولوژیک) امری پراهمیت است، زیرا که ایده‌ها از اهمیت مهمی برخوردارند. در این زمینه، بیانیه‌ی منسوب به چانگ چونگ چیائو(Chang Chung-Chiao)، یکی از رهبران انقلاب کبیر فرهنگی پرولتری در چین و یکی از به‌اصطلاح «باند چهار نفر» که بر اهمیت پلمیک و مبارزه بین ایده‌ها نوشته‌شده است بسیار با این نکته ربط دارد: «تئوری عامل دینامیک(پویای) ایدئولوژی است»، هم ازنظر اینکه چگونگی رویکرد، درک و هم ازنظر اینکه مردم(تحت ستم و استثمار-شورش) چگونه و با چه چشم‌اندازی جهان را می‌بیند. مردم تئوری علم کمونیسم را نه‌تنها به‌طور مستقیم از طریق مطالعه می‌آموزند، بلکه همچنین آن را با مشاهده و شرکت در مبارزه بین خطوط مختلف و کارکرد ایده‌ها فرامی‌گیرند. از طریق چنین پیکار حادی است که مردم درک خویش را از تئوری تعمیق می‌دهند و توانایی‌شان را در مقایسه بین خطوطی که در تقابل و مبارزه باهم قرار دارند بالابرده و بهتر می‌آموزند که چگونه بین آنچه را که صحیح و درست است ازآنچه نادرست هست و همچنین اینکه واقعاً چه چیز به رهایی ختم می‌شود و آنچه منجر به رهایی نخواهد شد را، مرزبندی نمایند.

برای دریافت فایل اینجا کلیک کنید

سه‌شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۳ ه‍.ش.

***************************

منبع: وبسایت شورش

http://shouresh-iran.blogspot.se/2014/09/blog-post.html

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: